TV06DT-15-19SC
Mfr.Part #
TV06DT-15-19SC
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
19
Gender :
Male
Published :
2012
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
15-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TV06DT-15-19SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
TV06DT-15-19SC Overview
TV06DT-15-19SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER