TV06DT-15-19SB
Mfr.Part #
TV06DT-15-19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Durmalon™
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TV06DT-15-19SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-15-19SB Overview
TV06DT-15-19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER