TV06DT-15-19S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-15-19S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2012
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Durmalon™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
15-19
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
19
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TV06DT-15-19S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk N (Normal) Threaded
TV06DT-15-19S Overview
TV06DT-15-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER