TV06DT-15-19PD
Mfr.Part #
TV06DT-15-19PD
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Coupling Nut, Self Locking
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
D
Datasheets
TV06DT-15-19PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk D Threaded
TV06DT-15-19PD Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 20 pins.In many ways, Coupling Nut, Self Locking makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
TV06DT-15-19PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER