TV06DT-15-19PB
Mfr.Part #
TV06DT-15-19PB
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Crimp
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TV06DT-15-19PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-15-19PB Overview
TV06DT-15-19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER