TV06DT-15-19HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-15-19HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Orientation :
E
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Durmalon™
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
20
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TV06DT-15-19HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk E Threaded
TV06DT-15-19HE Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Coupling Nut, Self Locking feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
TV06DT-15-19HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER