TV06DT-15-19BB
Mfr.Part #
TV06DT-15-19BB
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
19
Contact Size :
20
Gender :
Male
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Material :
Aluminium
Threaded
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
TV06DT-15-19BB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-15-19BB Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 19 pins.
TV06DT-15-19BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-19BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-19BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT