TV06DT-15-18SC
Mfr.Part #
TV06DT-15-18SC
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Termination :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-18
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2012
Datasheets
TV06DT-15-18SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk C Threaded
TV06DT-15-18SC Overview
TV06DT-15-18SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-18SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER