TV06DT-15-18BA
Mfr.Part #
TV06DT-15-18BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18
Orientation :
A
Published :
2012
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
18
Connector Type :
Plug Housing
Environment Resistant
Contact Plating :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
15-18
Datasheets
TV06DT-15-18BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Durmalon™ 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TV06DT-15-18BA Overview
TV06DT-15-18BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-18BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-18BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT