TV06DT-15-15JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV06DT-15-15JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Published :
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Durmalon™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
TV06DT-15-15JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
TV06DT-15-15JB Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
TV06DT-15-15JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV06DT-15-15JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV06DT-15-15JB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER