TV04A600J-G
Mfr.Part #
TV04A600J-G
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
No
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
96.8V
Peak Pulse Current :
4.13A
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
12 Weeks
Unidirectional Channels :
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Reverse Standoff Voltage :
60V
Peak Pulse Power :
400W