TV04A171J-G
Mfr.Part #
TV04A171J-G
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Power - Peak Pulse :
400W
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
170V
Peak Pulse Current :
1.45A
Clamping Voltage :
275V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
400W
Number of Elements :
Power Dissipation-Max :
1W