TV04A161JB-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV04A161JB-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Number of Channels :
1
Polarity :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
1W
Max Surge Current :
40A
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
400W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
259V
Operating Supply Voltage :
3.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
160V
Peak Pulse Current :
1.54A
Terminal Form :
C BEND
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Pulse Power :
400W
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Published :
Breakdown Voltage :
178V