TV04A140J-G
Mfr.Part #
TV04A140J-G
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
400W
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
14V
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Power Dissipation-Max :
1W
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
400W
Peak Pulse Current :
17.24A
Configuration :
Single
Clamping Voltage :
23.2V