TV02W510B-G
Mfr.Part #
TV02W510B-G
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Dual
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.43A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
No
ECCN Code :
EAR99
R-PDSO-F2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reverse Standoff Voltage :
51V
Breakdown Voltage :
56.7V
Max Power Dissipation :
1kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Configuration :
Single
Number of Elements :
10 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Power - Peak Pulse :
200W
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage-Max :
82.4V