TV01RW-25-29P
Mfr.Part #
TV01RW-25-29P
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
25-29
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
29
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2011
Orientation :
N (Normal)
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Datasheets
TV01RW-25-29P
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
TV01RW-25-29P Overview
TV01RW-25-29P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV01RW-25-29P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV01RW-25-29P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER