TV01RW-15-19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV01RW-15-19SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Orientation :
C
Published :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
TV01RW-15-19SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
TV01RW-15-19SC Overview
TV01RW-15-19SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV01RW-15-19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV01RW-15-19SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER