TTGL-LTA201-TA-B/12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TTGL-LTA201-TA-B/12V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Circuit :
DPST
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 25.40mm