TT2301800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TT2301800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Plug for Unshrouded Header
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Wire Strip Length :
5-7mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
23
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.197 5.00mm
Feature :
Interlocking (Side)
Current - UL :
10A
Packaging :
Bulk
Plug Wire Entry :
90°
Insulation Height :
0.449 11.40mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-22 AWG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Gray
Contact Mating Finish :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
TT
Screw Size :
M3
Voltage - UL :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
TT2301800000G
Bulk 0.197 5.00mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header TT Thermoplastic Gold Phosphor Bronze
TT2301800000G Overview
TT2301800000G Features
TT series
TT2301800000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TT2301800000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM