TSW-207-14-L-D
Mfr.Part #
TSW-207-14-L-D
Description
CONN HDR .100" 14POS
Headers, Male Pins
Number of Contacts :
14
Published :
Number Of PCB Rows :
2
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
IEC Conformance :
No
Body Depth :
0.1 inch
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Number of Rows :
2
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Gender :
Male
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mixed Contacts :
No
Body Length or Diameter :
1.4 inch
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL, CSA
Body/Shell Style :
Receptacle
GENERAL PURPOSE
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYESTER
JESD-609 Code :
e3
Plating Thickness :
10μin
DIN Conformance :
Lead Pitch :
5.08mm