TSW-207-14-G-D
Mfr.Part #
TSW-207-14-G-D
Description
CONN HDR .100" 14POS
Headers, Male Pins
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
1.3 inch
Number of Rows :
2
Filter Feature :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Bronze
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulator Color :
Black
MIL Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Number of Conductors :
ONE
Lead Pitch :
5.08mm
Length - Termination :
0.11 inch