TSW-113-23-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSW-113-23-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Depth :
5.08mm
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mixed Contacts :
No
Max Current Rating :
7.6A
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
2.54mm
IEC Conformance :
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
0 Weeks
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
26
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
MIL Conformance :
Radiation Hardening :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Male Pin
DIN Conformance :
Length :
33.02mm
Series :
TSW
Width :
5.08mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Black
Housing Material :
Polyester
Additional Feature :
E.L.P.
JESD-609 Code :
e3
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TSW-113-23-L-D
Samtec, Inc. TSW-113-23-L-D
TSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height