TSW-107-14-S-D-008
Mfr.Part #
TSW-107-14-S-D-008
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.320 8.13mm
Number of Positions Loaded :
13
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Filter Feature :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
14
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Additional Feature :
POLARIZED
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Overall Contact Length :
0.530 13.46mm
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TSW-107-14-S-D-008
TSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height