TST30L45CW
Mfr.Part #
TST30L45CW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO220AB
Stock
906
In Stock :
906
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
14 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Application :
EFFICIENCY
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Operating Temperature (Max) :
150°C
Packaging :
Tube
Reverse Current-Max :
500μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Elements :
2
Number of Phases :
1
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-220-3
Output Current-Max :
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 15A
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
180A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
HTS Code :
Case Connection :
CATHODE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 45V
Datasheets
TST30L45CW
Taiwan Semiconductor TST30L45CW
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 15A -55°C~150°C 500μA @ 45V 3-Termination Tube TO-220-3 Through Hole
TST30L45CW C0G Overview
Upon reaching 500μA, there is no more reverse current allowed.Output current is maximal at 15A.
TST30L45CW C0G Features
A maximum reverse current of 500μA
15A is the maximum value