TSP-L-0100-103-3%-RH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSP-L-0100-103-3%-RH
Manufacturer
Spectra Symbol
Package / Case
Sensor Strip
Datasheet
Download
Description
SENSOR LINEAR 100MM CONNECTOR
Stock
183
In Stock :
183
Manufacturer :
Spectra Symbol
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Linear Range :
0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94)
Sensing Method :
Resistive
Mounting Type :
Custom
Termination :
Connector
Output :
Resistive
Termination Style :
Connector
Actuator Type :
Flexible Membrane - Linear
Series :
ThinPot
Max Operating Temperature :
50°C
Tolerance :
20%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Sensor Strip
Published :
2009
Linearity :
±3%
Resistance :
10kOhms
Resistance Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
6 Weeks
For Measuring :
Linear Position
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~50°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Spectra Symbol TSP-L-0100-103-3%-RH
TSP-L-0100-103-3%-RH Overview
Linear position measuring sensors are protected from damage by being packaged in a Sensor Strip package. An electronic component of this type is packaged in a Bulk. A minimum operating temperature of -40°C can be used to ensure proper operation of angle position measuring sensors. Angle position sensors, however, cannot operate beyond 50°C. Linear position measuring sensors can counteract 10kOhms current flow.
TSP-L-0100-103-3%-RH Features
Operating Temperature: -40°C~50°C
ThinPot Series
Package / Case: Sensor Strip
Mounting Type: Custom
Linear Range: 0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94)
Resistance Tolerance: ±20%
TSP-L-0100-103-3%-RH Applications
There are a lot of Spectra Symbol
TSP-L-0100-103-3%-RH Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.