TSP-L-0025-103-1%-RH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSP-L-0025-103-1%-RH
Manufacturer
Spectra Symbol
Package / Case
Sensor Strip
Datasheet
Download
Description
SENSOR LINEAR 25MM CONNECTOR
Stock
924
In Stock :
924
Manufacturer :
Spectra Symbol
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Actuator Type :
Flexible Membrane - Linear
Published :
2009
Tolerance :
20%
Resistance :
10kOhms
Termination Style :
Connector
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Custom
Series :
ThinPot
Linearity :
±1%
Max Operating Temperature :
50°C
Resistance Tolerance :
±20%
For Measuring :
Linear Position
Output :
Resistive
Operating Temperature :
-40°C~50°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
Sensor Strip
Linear Range :
0 ~ 25.00mm (0 ~ 0.98)
Sensing Method :
Resistive
Termination :
Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Spectra Symbol TSP-L-0025-103-1%-RH
TSP-L-0025-103-1%-RH Overview
For protection against damage, linear position measuring sensors are packaged in Sensor Strip packages. There is an electronic component packaged in the Bulk. You can set the minimum operating temperature to -40°C in order to ensure that the angle position measurement sensors perform as intended. However, angle position measurement sensors may not operate at temperatures above 50°C. Linear position measuring sensors can resist the flow of current of 10kOhms.
TSP-L-0025-103-1%-RH Features
Operating Temperature: -40°C~50°C
ThinPot Series
Package / Case: Sensor Strip
Mounting Type: Custom
Linear Range: 0 ~ 25.00mm (0 ~ 0.98)
Resistance Tolerance: ±20%
TSP-L-0025-103-1%-RH Applications
There are a lot of Spectra Symbol
TSP-L-0025-103-1%-RH Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.