TSMBJ1005C-064
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSMBJ1005C-064
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 58V 400A DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Current - Hold (Ih) :
150mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Number of Terminations :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
C BEND
Capacitance :
200pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Voltage - On State :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Package / Case :
DO-214AA, SMB
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
50 A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN LEAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (8/20μs) :
400A
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Surface Mount :
yes
Voltage - Breakover :
77V
Voltage - Off State :
58V