TSI352-66CQY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSI352-66CQY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PQFP
Datasheet
Download
Description
IC INTERFACE SPECIALIZED 160QFP
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Operating Supply Voltage :
3.6V
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
3.5mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Length :
28mm
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85°C
Data Bus Width :
32b
Min Operating Temperature :
0°C
Terminal Position :
QUAD
Number of Pins :
160
Number of Terminations :
160
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
28mm
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency (Max) :
66MHz
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
PQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface :
PCI
Pin Count :
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Other
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height Seated (Max) :
4.1mm
Datasheets
TSI352-66CQY
0.65mm Specialized Interface IC 160 Pin 3.3V PQFP
TSI352-66CQY Overview
The PQFP package would be a good match for it.It contains 160 terminations.This device should be set to 3.3V.It has a total of 160 pins.Operation is performed through the 160 pins.Surface Mount mounts it.The device must operate at a minimum working temperature of 0°C in order to be reliable.As long as the maximum value is 85°C , the part runs consistently.Interface ICs operate at a voltage level of 3.6V volts.
TSI352-66CQY Features
Set the part at 3.3V volts