TSF10H120C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSF10H120C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 120V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Operating Temperature (Max) :
150°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740mV @ 5A
Terminal Position :
Single
HTS Code :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
2
Surface Mount :
No
Reverse Current-Max :
100μA
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 120V
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
120V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Output Current-Max :
5A
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
Application :
EFFICIENCY
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Datasheets
TSF10H120C
Taiwan Semiconductor TSF10H120C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
TSF10H120C C0G Overview
The forward voltage should be monitored and should never exceed 100μA.The maximum output voltage is 5A.
TSF10H120C C0G Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 5A