TSD30H150CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSD30H150CW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-263AB-3
Datasheet
Download
Description
DIODE, SCHOTTKY, TRENCH, 30A, 15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Height :
4.7(Max)
Maximum Continuous Forward Current (A) :
30
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
150
Type :
Schottky Diode
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Yes with exemptions
Package Length :
10.5(Max)
Military :
No
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Mounting Style :
SMD/SMT
PCB changed :
2
Pin Count :
3
Mounting :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Standard Package Name :
TO-263
Lead Shape :
Gull-wing
Package Width :
9.25(Max)
Technology :
Si
Peak Forward Voltage (V) :
0.9@15A
Supplier Package :
D2PAK
Brand :
Product :
Schottky Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
RoHS :
Details
Configuration :
Dual Common Cathode
Tab :
Tab
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Package / Case :
TO-263AB-3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Vf - Forward Voltage :
810 mV
Peak Reverse Current (uA) :
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
200
Datasheets
TSD30H150CW
Taiwan Semiconductor TSD30H150CW
Tube TO-263AB-3
TSD30H150CW C0G Overview
In accordance with the datasheets, the forward peak voltage is
TSD30H150CW C0G Features
the forward peak voltage is 0.9@15A
TSD30H150CW C0G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor
TSD30H150CW C0G applications of RF diodes.
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23