TS40P05G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS40P05G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 40A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 20A
Supplier Device Package :
TS-6P
Published :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600V
Packaging :
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Single Phase
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Datasheets
TS40P05G
Taiwan Semiconductor TS40P05G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 600V 1.1V @ 20A 4-SIP, TS-6P Tube
TS40P05G D2G Overview
TS40P05G D2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ