TS25P06G-K D2G
Mfr.Part #
TS25P06G-K D2G
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 25A TS-6P
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
4
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T4
Current - Average Rectified (Io) :
25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
4
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage-Min :
800V
Surface Mount :
No
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
350A
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Output Current-Max :
25A
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 25A
Datasheets
TS25P06G-K D2G
Taiwan Semiconductor TS25P06G-K D2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 800V 1.1V @ 25A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, TS-6P
TS25P06G-K D2G Overview
Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-SIP, TS-6P package.Operating at the temperature of -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.The maximum output voltage of 25A can be supported by it.
TS25P06G-K D2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 25A