TS16A10D0000G
Mfr.Part #
TS16A10D0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
TS
Pitch :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL :
300V
Insulation Height :
1.024 26.01mm
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-2.5mm2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
15A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Plug Wire Entry :
270°
Wire Strip Length :
6-7mm
Screw Size :
M3
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
16
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Type :
Plug, Female Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Datasheets
TS16A10D0000G
Bulk 0.295 7.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TS16A10D0000G Overview
TS16A10D0000G Features
TS series
TS16A10D0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TS16A10D0000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM