TS15P07G-K D2G
Mfr.Part #
TS15P07G-K D2G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 15A TS-6P
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 15A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1000V
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1kV
Datasheets
TS15P07G-K D2G
Taiwan Semiconductor TS15P07G-K D2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 1000V 1.1V @ 15A 4-SIP, TS-6P
TS15P07G-K D2G Overview
TS15P07G-K D2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS15P07G-K D2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS15P07G-K D2G applications of bridge rectifiers.
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A