TS15P04G
Mfr.Part #
TS15P04G
Description
BRIDGE RECT 1P 400V 15A TS-6P
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400V
Single Phase
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
TS-6P
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 15A
Datasheets
TS15P04G
Taiwan Semiconductor TS15P04G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 400V 1.1V @ 15A 4-SIP, TS-6P Tube
TS15P04G C2G Overview
TS15P04G C2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS15P04G C2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS15P04G C2G applications of bridge rectifiers.
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A