TS15P02GHD2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS15P02GHD2G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 100V 15A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Supplier Device Package :
TS-6P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 15A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tube
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
TS15P02GHD2G
Taiwan Semiconductor TS15P02GHD2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 100V 1.1V @ 15A 4-SIP, TS-6P Tube
TS15P02GHD2G Overview
TS15P02GHD2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS15P02GHD2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS15P02GHD2G applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A