TS12A12511DGKR
Mfr.Part #
TS12A12511DGKR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SWITCH SGL SPDT ANLG 8VSSOP
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Height :
1.07mm
Max Supply Current :
1μA
Package / Case :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
95ns, 50ns
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
On-State Resistance (Max) :
5Ohm Typ
Number of Terminations :
8
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Supply Type :
Dual, Single
Number of Functions :
1
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Crosstalk :
-70dB @ 1MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
1nA
Switch Circuit :
SPDT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch-on Time-Max :
95ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bandwidth :
93MHz
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Max Dual Supply Voltage :
6V
Turn On Delay Time :
115 ns
Number of Pins :
8
Nominal Supply Current :
30nA
Thickness :
970μm
Width :
3mm
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Terminal Form :
Gull wing
Off-state Isolation-Nom :
70 dB
Drain to Source Resistance :
8Ohm
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
On-state Resistance Match-Nom :
1Ohm
Min Supply Voltage :
2.7V
Charge Injection :
26PC
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
1 Ω
Number of Inputs :
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Switch-off Time-Max :
50ns
Supply Voltage :
5V
Min Dual Supply Voltage :
2.7V
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
14pF
Pin Count :
Operating Supply Current :
70nA
Base Part Number :
TS12A12511
Max Supply Voltage :
12V
Resistance :
8Ohm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.7V~12V ±2.7V~6V
Datasheets
TS12A12511DGKR
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments TS12A12511DGKR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Number of Channels:1, Bandwidth:93MHz, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:TS12A12511, TS12A12511DGKR pinout, TS12A12511DGKR datasheet PDF, TS12A12511DGKR amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments TS12A12511DGKR ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments TS12A12511DGKR
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments TS12A12511DGKR Overview
TS12A12511DGKR Features
  • Single-Pole Double-Throw (SPDT) configuration
  • Low on-state resistance for efficient switching
  • Wide operating voltage range (from 1.65V to 5.5V)