TS12A12511DCNR
Mfr.Part #
TS12A12511DCNR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOT-23-8
Datasheet
Download
Description
IC SWITCH SGL SPDT ANLG SOT23-8
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
14pF
JESD-609 Code :
e4
Max Dual Supply Voltage :
6V
Supply Type :
Dual, Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Pin Count :
8
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
1nA
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
1 Ω
Terminal Pitch :
0.65mm
Min Dual Supply Voltage :
2.7V
Turn On Delay Time :
115 ns
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Radiation Hardening :
No
Length :
2.9mm
Off-state Isolation-Nom :
70 dB
Switch-off Time-Max :
50ns
Pbfree Code :
yes
Number of Channels :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
1.63mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Supply Voltage :
12V
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
2.7V
Supply Voltage :
5V
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
Bandwidth :
93MHz
On-state Resistance Match-Nom :
1Ohm
Thickness :
1.1mm
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
95ns, 50ns
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Charge Injection :
26PC
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Outputs :
2
Drain to Source Resistance :
8Ohm
Switch Circuit :
SPDT
Max Supply Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.7V~12V ±2.7V~6V
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.45mm
Package / Case :
SOT-23-8
On-State Resistance (Max) :
5Ohm Typ
Crosstalk :
-70dB @ 1MHz
Number of Inputs :
Base Part Number :
TS12A12511
Resistance :
8Ohm
Terminal Form :
Gull wing
Switch-on Time-Max :
95ns
Operating Supply Current :
70nA
Datasheets
TS12A12511DCNR
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments TS12A12511DCNR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Channels:1, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Bandwidth:93MHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:SOT-23-8, Base Part Number:TS12A12511, TS12A12511DCNR pinout, TS12A12511DCNR datasheet PDF, TS12A12511DCNR amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments TS12A12511DCNR ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.