TS12A10B0000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS12A10B0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Number of Levels :
1
Wire Strip Length :
6-7mm
Color :
Black
Current - UL :
15A
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-2.5mm2
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
TS
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
12
Screw Size :
M3
Pitch :
0.295 7.50mm
Plug Wire Entry :
270°
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
1.024 26.01mm
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Datasheets
TS12A10B0000G
Bulk 0.295 7.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TS12A10B0000G Overview
TS12A10B0000G Features
TS series
TS12A10B0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TS12A10B0000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM