TS11-674-153-BK-100-RA-D
Mfr.Part #
TS11-674-153-BK-100-RA-D
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 7.4 MM, 15.3 MM ACTUATOR HEI
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Illumination :
Non-Illuminated
Brand :
Actuator :
Round
Actuator Orientation :
Side Actuated
Operating Force :
100gf
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Product Category :
Tactile Switches
Length :
7.4 mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Type :
Standard
Contact Form :
SPST
Package :
Bag
Mounting Style :
Through Hole
Subcategory :
Switches
Width :
6 mm
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Product Status :
Active
Type :
Tactile Switch
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Actuator Length, Right Angle :
15.30mm
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Outline :
Actuator Height off PCB, Vertical :
Product Type :
Tactile Switches
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Height :
15.3 mm
Switch Travel :
0.25mm
Illumination Type, Color :
Termination Style :
PC Pin
Switch Function :
Off-Mom
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Current Rating :
50 mA
Series :
TS11
Circuit :
SPST-NO
Travel :
0.25 mm