TS10P05G C2G
Mfr.Part #
TS10P05G C2G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 10A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Diode Type :
Single Phase
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
TS-6P
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
TS10P05G C2G
Taiwan Semiconductor TS10P05G C2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 600V 1.1V @ 10A 4-SIP, TS-6P Tube
TS10P05G C2G Overview
TS10P05G C2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS10P05G C2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS10P05G C2G applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A