TS10A10C0000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS10A10C0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6-7mm
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - UL :
300V
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color :
Black
Current - UL :
15A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Plug Wire Entry :
90°
Series :
TS
Screw Size :
M3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Type :
Plug, Female Sockets
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-2.5mm2
Number of Levels :
1
Insulation Height :
1.024 26.01mm
Datasheets
TS10A10C0000G
Bulk 0.295 7.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TS10A10C0000G Overview
TS10A10C0000G Features
TS series
TS10A10C0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TS10A10C0000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM