TS03010A0000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS03010A0000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Retention Latches (Wire Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Contact Mating Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
TS
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Screw Size :
M3
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-2.5mm2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug Wire Entry :
90°
Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Current - UL :
15A
Number of Positions :
3
Voltage - UL :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
1.024 26.01mm
Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Strip Length :
6-7mm
Pitch :
0.300 7.62mm
Datasheets
TS03010A0000G
Bulk 0.300 7.62mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TS03010A0000G Overview
TS03010A0000G Features
TS series
TS03010A0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TS03010A0000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM