TS02-66-95-BK-160-LCR-D
Mfr.Part #
TS02-66-95-BK-160-LCR-D
Description
6 X 6 MM, 9.5 MM ACTUATOR HEIGHT
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Switch Travel :
0.25mm
Actuator Height off PCB, Vertical :
9.50mm
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Height :
9.5 mm
Current Rating :
50 mA
Non-Illuminated
Series :
TS02
Actuator Length :
9.5 mm
Features :
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Mechanical Life :
80,000 Cycles
Operating Force :
160gf
Width :
6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Length :
6 mm