TS02-66-43-BK-100-LCR-D
Mfr.Part #
TS02-66-43-BK-100-LCR-D
Description
6 X 6 MM, 4.3 MM ACTUATOR HEIGHT
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Actuator :
Stem
Type :
Tactile Switch
Package :
Bag
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Height :
4.3 mm
IP Rating :
Circuit :
SPST-NO
Actuator Style :
Button
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Features :
Product :
Tactile Switch
Ingress Protection :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Mounting Style :
Through Hole
Power Rating :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
100gf
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Actuator Length :
4.3 mm
Product Type :
Tactile Switches
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Travel :
0.25mm
Length :
6 mm
Series :
TS02
Current Rating :
50 mA
Actuator Length, Right Angle :
Width :
6 mm
Tactile Switches
CUI Devices TS02-66-43-BK-100-LCR-D
Description: The CUI Devices TS02-66-43-BK-100-LCR-D is a tactile switch with a 6 x 6 mm body size and a 4.3 mm actuator height. It has a black finish and requires a 100 grams force to activate. It is a latching switch and is designed for DIP mounting.
Features:
• 6 x 6 mm body size
• 4.3 mm actuator height