TS02-66-153-BK-160-SCR-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS02-66-153-BK-160-SCR-D
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 6 MM, 15.3 MM ACTUATOR HEIGH
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Series :
TS02
Actuator Orientation :
Top Actuated
Switch Travel :
0.25mm
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color :
Black
Illumination Type, Color :
Width :
6 mm
Mechanical Life :
80,000 Cycles
Actuator Length, Right Angle :
Ingress Protection :
Type :
Tactile Switch
Product Type :
Tactile Switches
Product Status :
Active
Product Category :
Tactile Switches
Switch Function :
Off-Mom
Product :
Tactile Switch
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Illumination Color :
Actuator Type :
Standard
Subcategory :
Switches
Actuator Length :
15.3 mm
Height :
15.3 mm
Termination Style :
PC Pin
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
50 mA
Features :
IP Rating :
Actuator Height off PCB, Vertical :
15.30mm
Operating Force :
160gf
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Package :
Bag
Mounting Style :
Through Hole
Length :
6 mm
Brand :
Actuator Style :
Button
Actuator :
Stem
Power Rating :
Base Product Number :
TS02-66
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Form :
SPST
Lamp Type :
Mounting Type :
Through Hole
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC