TS01-66-73-BK-160-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS01-66-73-BK-160-D
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 6 MM, 7.3 MM ACTUATOR HEIGHT
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator :
Stem
Lamp Type :
Mechanical Life :
80,000 Cycles
Contact Plating :
Silver
Mounting Style :
Through Hole
Switch Function :
Off-Mom
Illumination Color :
Illumination Type, Color :
Mounting Type :
Through Hole
Switch Travel :
0.25mm
Subcategory :
Switches
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Actuator Type :
Plunger for Cap
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Product Type :
Tactile Switches
Series :
TS01
Package :
Bag
Height :
7.3 mm
Operating Force :
160gf
Brand :
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Length, Right Angle :
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Circuit :
SPST-NO
IP Rating :
Contact Form :
SPST
Actuator Length :
7.3 mm
Actuator Style :
Button
Current Rating :
50 mA
Width :
6 mm
Product Status :
Active
Actuator Orientation :
Top Actuated
Termination Style :
PC Pin
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Product Category :
Tactile Switches
Product :
Tactile Switch
Type :
Tactile Switch
Color :
Black
Length :
6 mm
Outline :
6.00mm x 6.00mm