TRR01MZPJ1R2
Mfr.Part #
TRR01MZPJ1R2
Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.2Ohm
Feature :
Anti-Sulfur
TRR
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±5%
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
-250/ +500ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Reference Standard :
TS 16949
Composition :
Thick Film
Datasheets
TRR01MZPJ1R2
ROHM Semiconductor TRR01MZPJ1R2
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 1.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C