TRR01MZPF86R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR01MZPF86R6
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
86.6Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
TRR
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TRR01MZPF86R6
ROHM Semiconductor TRR01MZPF86R6
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 86.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C