TRR01MZPF5602
Mfr.Part #
TRR01MZPF5602
Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Reference Standard :
TS 16949
Construction :
Chip
Resistance :
56kOhm
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Working Voltage :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
TRR01MZPF5602
ROHM Semiconductor TRR01MZPF5602
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 56kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C